Stanisław Ignacy "Witkacy" Witkiewicz

Postać Witkacego jest obecna w kulturze popularnej, powstało nawet określenie 'witkacolog' na ludzi owładniętych pasją zbadania jego dzieł.

  Ciekawym aspektem dla twórców okazuje się wątek śmierci Witkacego. Była to bowiem śmierć tajemnicza i chodziły pogłoski że Witkacy ciągle gdzieś żyje. Taki pogląd stał się fundamentem dla fabuły, bodaj najbardziej znanego (bynajmniej nie najlepszego) filmu Jacka Koprowicza pt Mistyfikacja

  Jeśli chodzi o inne produkcje filmowe nawiązujące do postaci Stanisława Ignacego Witkiewicza, to oczywiście wymienić należy jeszcze adaptację jego powieści: Nienasycenie, Pożegnanie jesieni, oraz ekranizację dramatu W małym dworku ptW starym dworku czyli niepodległość trójkątów

natomiast

 Witkacego wywoływanie duchów - to polski film z 1989 roku o Witkacym odbywającym seans spirytystyczny podczas którego widzi zbliżającą się katastrofę ludzkości i przerywa ją - chcąc uciec od wizji wsiada do pociągu do Jezior.. 

Bardzo ciekawą i dobrą pod względem gry aktorskiej produkcją jest ekranizacja łącząca wątki biografii Witkacego oraz elementy jego Tumora Mózgowicza. Film, w reżyserii Grzegorza Dubowskiego, nazywa się Tumor Witkacego, pochodzi z 1985.


  Również na polu muzycznym Witkacy stał się inspiracją m.in. dla Jacka Kaczmarskiego, który na podstawie jego obrazu napisał piosenki: Rymowanka zza grobu, Autoportret Witkacego oraz Witkacy do kraju wraca.

  Witkacy Peyotl/Freeelectronic z 1988 roku Tomasza Stańki to drugi przykład nawiązania do postaci Witkiewicza. Na płycie zarejestrowano ścieżkę dźwiękową jak gdyby skomponowaną do słuchania przy lekturze Witkacego, również zaadaptowano część opisu wizji Peyotlowych z jego książki o narkotykach.

"Autoportret Witkacego" w wykonaniu Jacka Bończyka



Dodaj komentarz






Dodaj

© 2013-2024 PRV.pl
Strona została stworzona kreatorem stron w serwisie PRV.pl